Bilgisayar ve Televizyon Bağımlılığı

Bilgisayar ve Televizyon Bağımlılığı

Günümüzde internet bir bilgi ve iletişim kaynağı olmanın ötesinde çoğu insan için bir bağımlılık halini almıştır. Çok küçük yaştaki çocukların bile saatlerce bilgisayar karşısında vakit geçirdiğini görebiliyoruz. Televizyon ise çoğu evde uzun saatler boyunca açık kalmakta ve insanların, “başkalarının hayatlarına” odaklanmalarına neden olmaktadır.

Uzun saatlerini bilgisayar ya da televizyon karşısında geçiren kişilerde; vücut ağrıları, kilo sorunu, dikkat dağınıklığı, uyku sorunları, sinirlilik, sosyal ilişkilerde azalma gibi problemler gözükebilmektedir.

Bilgisayar ve televizyon kullanımı bağımlılık düzeyine ulaşmış kişilerle çalışırken, çocuklara ve yetişkinlere yaklaşım farklı olmaktadır. Bir çocuğun aşırı düzeyde bilgisayar ve televizyon kullanımı söz konusu ise çalışma kesinlikle aile ile işbirliği içinde yapılmalıdır ve çocuğun ne kadar süre ile neler yapabileceğine birlikte karar verilmelidir. Bir yetişkinin ise neden zamanının önemli bir kısmını teknolojik aletlere ayırdığının, sosyal hayattan kendisini neden soyutladığının anlaşılması çok büyük önem taşımaktadır.