Ders Çalışma – Çocuğum ders çalışmıyor!!!

Ders Çalisma – Çocugum ders çalismiyor!!!

Çocuklarımız ders çalışmadığında “dersine çalış, kitabını aç, ödevini yap” gibi lafları çok kez söyler dururuz. Çoğu zaman da bu sözlerin etkisiz kaldığını görürüz ve amacımıza ulaşamayız. O zaman ne yapmalıyız???

Çocuğumuz ders çalışmakla ilgili bir sorun yaşıyorsa öncelikle bu sorunun ne olduğunu anlamaya çalışmalıyız. Çocuk; bir amacı olmadığı için, motivasyonu düşük olduğu için, okulla ya da evle ilgili bir sorun yaşadığı için, dersler çok zor geldiği ve anlayamadığı için ya da daha başka bir nedenden dolayı ders çalışamıyor olabilir. Nedenin ne olduğunu bilmek bize zaman kazandıracaktır.

Sebep belirlendikten sonra konuyla ilgili olarak yapılabilecek olan ne varsa onlar zaman kaybetmeden yapılmalıdır. Çocukla inatlaşmak yerine onu anlamaya çalışmak ve bunu ona hissettirmek en doğru yol olacaktır.

Ders çalışmak, okula giden bir çocuğun görevidir. Bunun çocuğa iyi anlatılması ve kendi görevlerini iyi bir şekilde yerine getiren birer anne baba olarak çocuğa iyi bir örnek olunması işleri kolaylaştıracaktır.

Birçok çocuk; hayatındaki problemler çözüldüğünde ve gerçekten ne için ders çalışması gerektiğini bildiğinde daha çok ders çalışmaktadır.