Kayıp Yaşantısı ve Yas

Kayıp Yaşantısı ve Yas

Sevilen birinin bu dünyadan, aramızdan ayrılması ve ardından yaşanan acı, bıraktığı boşluk ve bir daha ona kavuşulamayacağı duygusu ve yas… Nasıl başa çıkacağız, hayat onsuz nasıl devam edecek???

Yas yaşantısı kişiden kişiye değişebilmekteyse de, genel olarak inkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme dönemleri yaşanmaktadır. Bu dönemlerin uzunluğu kişiye göre farklılaşabilir. Bu dönemlerde, çevreden alınan sosyal destek ve yalnız olunmadığı hissi çok önemlidir. Bu dönemler doğal olarak yaşanacak ve kişi yas dönemiyle, bu basamakları atlatarak başa çıkabilecektir. Üzüntünün bastırılmadan yaşanabilmesi önemlidir.

Doğal ölümlerde yaşanan yas ile ani bir kaza, cinayet gibi ölümlerde yaşanan yas durumları farklılık göstermektedir. Özellikle başkalarının sebep olduğu ölüm durumlarında yas daha yoğun ve uzun süreli olabilir. Kişi yas yaşantısına ek olarak, haksızlığa uğradığını düşünür ve bu düşünceyle de başa çıkmak durumunda kalır.

Kayıp yaşantısı içindeki bir yakınımıza verebileceğimiz en büyük destek; ona yanında olduğumuzu hissettirmektir. Saygı duyarak acısını paylaşmak, konuşmak istediğinde onu dinlemek kendini daha iyi hissettirecektir. Eğer gerektiğini düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almasını da sağlayabilirsiniz.

Yas süreci ile ilgili olarak paylaşılabilecek çok fazla şey var tabi. Bizler sevdiklerimizi bu dünyadan uğurlasak da içimizde onları ve sevgilerini yaşatabiliyor ve bu hayata yeniden tutunabiliyorsak, bunun için çabalayabiliyorsak ne mutlu bize. Herkesin, yitirilen tüm sevilen insanları ve anıları capcanlı içinde taşıyabilmesini diliyorum.