Okulla ilgili Poblemler ve Okula gitemeyi istememe

Okulla ilgili Poblemler ve Okula Gitemeyi İstememe

Okulla ilgili olarak bir çocuk birçok değişik problem yaşıyor olabilir. Okula gitmek istememe, derslerinde başarısızlık, arkadaşlarıyla sık sık kavga etme, öğretmeninden çok korkma bu sorunların sadece bazılarıdır. Çocuğun bu türden duygu ve davranışları neden sergilediğinin iyi anlaşılması oldukça önem taşımaktadır.

Bir çocuğun okula gitmek istememesinin de çok çeşitli sebepleri olabilmektedir. Okulda yaşanan tatsız bir olay, derslerinde zorlanma, evde kalmak isteme, aileden ayrı olmak istememe bu sebeplerden biri olabilir. Ya da okulla ilgisi olmayan, çocuğun yaşadığı bambaşka kötü bir deneyim de çocuğun okula gitmek istememesine neden olabilir.

Böyle bir durumda çocuk okula gitmesi istendiğinde ağlayabilir, saldırgan bir tutum içine girebilir ya da küskünleşebilir. Kimi zaman da bu durumlara mide bulantısı, karın ağrısı, baş dönmesi gibi psikosomatik bir durum eşlik edebilir.

Öncelikle çocuğunuzu yargılamadan dinleyin ve asıl sorunun ne olduğunu anlamaya çalışın, bu sorunla ilgili neler yapılabileceğini düşünün. Çocuğunuzun şikayetlerine ve sorularına, anlayabileceği düzeyde ve anlayabileceği dilde açık ve dürüst cevaplar vererek neden okula gitmesi gerektiğini anlatmaya çalışın. Eğer çocuğunuz bir türlü ikna olmuyor ya da çok büyük bir kaygı yaşıyorsa durum daha da zorlaşmadan bir uzmana danışın.